BADEMİN FAYDALARI

Badem, sayısız faydaları nedeniyle dünya mutfağında en çok kullanılan kuruyemişlerden bir tanesidir. Ülkemizde de oldukça fazla yetişen badem çiğ, kavrulmuş, soyulmuş ve un olarakta tercih edilmektedir. Hatta bademden elde edilen badem sütü de aynı zamanda hem lezzetli bir içecek hem de vegan beslenenler için inek sütüne alternatif bir besindir.

Badem E vitamini, kalsiyum, fosfor, demir ve magnezyum açısından zengin bir besindir. Ayrıca, çinko, selenyum, bakır ve niasin içerir. Bademde bulunan doymamış yağlar, protein ve potasyum kalp sağlığı için önemlidir. Her gün tüketeceğiniz bir avuç çiğ badem kalp krizi riskini azaltmanın yanı sıra kalp hastalıklarına yakalanma ihtimalinizi de minimuma indirir.

bbbb

Badem, hem çocukların hem de yetişkinlerin beyin gelişimine sağlığı için birçok elemente ve bileşene sahiptir. İçeriğindeki pek çok vitamin ve mineraller sayesinde kemiklerin ve dişlerin dayanıklılığını arttırır. Yetişkinlerde Alzheimer’a yakalanma riskini azaltmak için günde 7 8 badem tüketmeyi alışkanlık haline getirmek fayda sağlayacaktır. Bademi düzenli tüketmek beyin sağlığının yanı sıra iyi ve kötü kolesterol seviyelerini de dengelemeye yardımcı olur. Badem, alkali açısından da zengin bir besin kaynağı olduğundan bu madde sayesinde bağışıklığında güçlenmesine yardımcı olur.

Badem lif açısından da zengin bir besin olduğu için kabızlığı önlemeye yardımcı olur. Günde 5 6 badem tüketmek sindirimi kolaylaştırdığı için hızlı kilo vermek isteyen, diyet yapan kişiler tarafından da çok tercih edilen bir kuruyemiştir. Badem, içeriğindeki doğal folik asit sebebiyle hamile ve emziren anneler tarafındanda tüketilmesi fayda sağlayacaktır. Ayrıca bademin kanseri önlediği bilimsel verilerle kanıtlanmıştır.

Faydaları saymakla bitmeyen badem, kozmetik sektöründe de çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Badem yağları ve badem özlü kremler bebekten yetişkine kadar her yaş grubuna tarafından kullanılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir